טיול בטהיטי: טיפים ומידע כללי למטייל באיי טהיטי – פולינזיה הצרפתית

December 23, 2017
 בטוח כבר שמעתם לא פעם ולא פעמיים את המונח ״גן עדן עלי אדמות״ או ״חלום שאסור לפספס״ כשמתארים ייעדי תיירות ברחבי העולם, אולם מעטים הם היעדים שבאמת עונים על הציפייה האקזוטית. במקרה של טיול באיי טהיטי, המונחים השיווקיים הבנאליים הללו הופכים את החלום למציאות. באיים אשר הביקור בהם דומה למסע ביקום מקביל, הטבע פיסל בשלמות את הנוף והתושבים האקזוטיים המעטים זוכים לחיים נטולי דאגות. זהו מסע שממנו תחזרו עם ראייה אחרת לגבי משמעות החיים ולבטח תחושו ברוגע ואנרגיות שמזמן לא הרגשתם בנפשכם.

 

בכתבה זו, אחלוק עמכם מידע כללי וטיפים לביקור ותכנון טיול בטהיטי (פולינזיה הצרפתית). לפני שנתחיל, חשוב לציין שטהיטי הוא לא רק האי הגדול ביותר בפולינזיה הצרפתית, אלא שבשמו לעיתים קרובות עושים שימוש לתיאור כלל היעד. או במילים אחרות, איי טהיטי = פולינזיה הצרפתית.

כתב וצילם: אביחי בן צור 

איי טהיטי בהתאמה אישית

איפה ממוקמת טהיטי?

אי שם ״באמצע הדרך״ שבין יבשת אוסטרליה לדרום אמריקה שוכן גן העדן של פולינזיה הצרפתית. את איי טהיטי מרכיבים כ-118 איים ואטולים הפזורים על פני שטח עצום בדרום האוקיינוס השקט השווה בגודלו ליבשת אירופה כולה! שטחם היבשתי הכולל שווה פחות או יותר לכחמישית משטחה של מדינת ישראל. שמו של האי הגדול ביותר בפולינזיה הצרפתית הוא טהיטי ובירת הטריטוריה היא העיר פפאטה (Papeete).

למה כדאי לבקר באיי טהיטי?

בהתחשב במרחק הרב של פולינזיה הצרפתית מישראל, זו בהחלט שאלה לגיטימית ביותר. האיים של טהיטי הם מהיפים ביותר מבין אלפי האיים החלומיים שבדרום האוקיינוס השקט. הגיוון הגאולוגי שבין קבוצות האיים השונות שמרכיבות את הטריטוריה הצרפתית, התרבות הפולינזית האקזוטית, הלגונות רחבות הממדים שמקיפות את מרבית האיים ושלל הפעילויות מעבר לסתם רביצה על חופים מושלמים – כולם חוברים יחדיו ליצירת חוויה בלתי נשכחת. עדיין לא משוכנעים? הנה עשר סיבות מדוע לבקר בטהיטי!

חוף ים באי מאופיטי - פולינזיה הצרפתית - טהיטי

מי הם הפולינזים של איי טהיטי?

התושבים המקוריים של איי טהיטי הם הפולינזים. כחלק ״מהנדידה הפולינזית הגדולה״ אשר סיבותיה הן עדיין בגדר תעלומה, גילו הפולינזים את האיים הבלתי מיושבים של טהיטי במספר גלי הגירה. בעזרת חושי ניווט והסתגלות מרשימים, הגיעו החלוצים לאזור בין השנים 200 לפנה״ס ל-300 לספירה ואט אט התפשטו בכל חמשת קבוצות האיים שמרכיבות את פולינזיה הצרפתית של ימינו. בסוף המאה ה-18 החל מגע סדיר עם אירופאים מצרפת ומאנגליה שבעקבותיהם נחתו בחופי האיים חוקרים והרפתקנים רבים, סוחרי לווייתנים ומיסיונרים נוצריים.

המגע עם ״האדם הלבן״ היה הרסני ביותר עבור הפולינזים. לא רק שרבים מהם נקטלו ע״י מחלות פשוטות שהביאו עימם ״האורחים״, אלא שהוכרחו הם להמיר את דתם ולשכוח מתרבותם העתיקה. החל מ-1842, האיים הם תחת חסותה של צרפת. כיום הטריטוריה נהנית ממעמד רשמי של קולקטיב מעבר לים שבו חיים כ-285,000 תושבים שהם בעלי אזרחות צרפתית. בעיר הבירה – פפאטה – אף מתגוררת קהילה יהודית זעירה בת כ-200 נפשות.   

Tahitian Dancing - French Polynesia 3

חמשת קבוצות האיים של טהיטי

כ-118 איים ואטולים מרכיבים את הטריטוריה הצרפתית, אולם רק כ-67 מהם מיושבים. כל האיים נוצרו מהרי געש קדומים והם מחולקים לחמש קבוצות איים הנבדלות אחת מהשנייה מבחינה תרבותית אך בעיקר מבחינה טופוגרפית. להלן סקירה זריזה של חמשת קבוצות האיים בפולינזיה הצרפתית: איי החברה (Society Islands) – איים גבוהים שבד״כ מעוטרים בשונית אלמוגים היוצרת לגונה פנימית רחבה, איי טואמוטו (Tuamotu Atolls) – רצועת האטולים הגדולה ביותר בעולם, איי מרקיז (Marquesas Islands) – איים גבוהים ללא שונית אלמוגים המתאפיינים בצוקי בזלת מחודדים ובטבע פראי, ואיי גמבייה (Gambier Islands) ואיי אוסטרל (Austral Islands) הנידחים.  

Rikitea- Mangareva Gambier Islands French Polynesia - Local dance

מתי כדאי לנסוע לטהיטי?

מזג האוויר באיי טהיטי הוא טרופי ולכן את חודשי השנה חולקים שתי עונות: העונה ״היבשה״ (אפריל-אוקטובר) והעונה ״הרטובה״ (נובמבר-מרץ). בעונה היבשה (שהיא גם ״החורף״ המקומי), רוח סחר קבועה (tradewind) נושבת מכיוון מזרח ולכן מזג האוויר פחות גשום ולח. התחושה היא יותר נעימה הודות לרוח הקבועה וזה גם הזמן הכי מתאים לחובבי ספורט ימי לרבות גלישה מכל הסוגים. עונת השיא היא בין יוני לספטמבר שבה גם מתקיים פסטיבל ה-Heiva השנתי בטהיטי בחודש יולי. העונה ״הרטובה״ מתאפיינת בגשם לפרקים (אך גם הרבה מאוד ימי שמש) ולחות גבוהה יותר. התחושה דומה לתחילת חודש יוני טיפוסי בתל אביב. קיימת אפשרות לסופות טרופיות ואף לציקלונים במקרים מאוד (מאוד) נדירים. באיי מרקיז המרוחקים, ניתן לבקר בכל חודשי השנה.

לסיכום, העונה המומלצת לטיול בפולינזיה הצרפתית היא בין פסח לחגי תשרי, מזג האוויר הכי טוב הוא בין חודשי יוני-ספטמבר, ובאיי מרקיז ניתן לבקר בכל חודשי השנה, עם נטייה עונתית למעט יותר גשם בחודשים יוני ואוגוסט.

טרק בטהיטי - פולינזיה הצרפתית

איך מגיעים לטהיטי מישראל?

הדרך הנוחה ביותר להתחיל טיול בטהיטי מישראל היא דרך לוס אנג׳לס עם טיסה ישירה של אל על. הטיסה מלוס אנג׳לס לטהיטי אורכת כ-8.5 שעות והטיסות בד״כ נוחתות בטהיטי בשעות הערב המאוחרות. ניתן גם להגיע בטיסה ישירה מניו זילנד, טוקיו, פריז (דרך אייר פראנס עם עצירת תדלוק בלוס אנג׳לס), אי הפסחא (צ׳ילה), איי קוק, וקלדוניה החדשה. לאחרונה, החלה חברת הלואו קוסט – French Bee – בהפעלת קו בין פריז (אורלי) לטהיטי, עם עצירה בסן פרנסיסקו. החברה מציעה מחירים אטרקטיביים וגמישים ביותר, ומאפשרת לפצל את הסגמנטים וכך ליצור עצירה של ממש בסן פרנסיסקו. כמו כן, חברת התעופה יונייטד הכריזה על פתיחת קו ישיר בין סן פרנסיסקו לטהיטי שיפעל תחילה בין חודשי אוקטובר למרץ ולאחר מכן יהפוך לקו הפעיל בכל חודשי השנה. קו זה יציע קונקשן נוח לנוסעים בקו ת״א-סן פרנסיסקו. כל הטיסות הבינ״ל נוחתות בשדה התעופה Fa’aa שנמצא כ-20 דק׳ נסיעה מעיר הבירה של פולינזיה הצרפתית – פפאטה (Papeete). 

ויזה וכסף

פולינזיה הצרפתית זוכה למעמד של קולקטיב מעבר לים של צרפת. לכן, היא איננה חלק מהאיחוד האירופי אולם ויזת תייר ל-90 יום ניתנת לאזרחי מספר מדינות (כולל ישראל) בעת הנחיתה. שימו לב שבביקורת הדרכונים עלולים לבקש מכם להציג את כרטיס הטיסה שלכם אל מחוץ לטריטוריה. לכן, הדפיסו מבעוד מועד את כרטיסי הטיסה.

המטבע המקומי הוא פרנק פסיפי (CFP franc) אשר צמוד לשער האירו. נכון ל-2017, שער החליפין עומד על כ-120 פרנקים פסיפיים עבור אירו אחד (דולר אחד שווה בערך כמאה פרנקים פסיפיים). בטריטוריה ניתן להשתמש באירו אך מומלץ להצטייד במזומנים בטהיטי. השימוש בכרטיסי אשראי נפוץ ביותר (למעט במספר קטן של איים) ובד״כ אינו גורר עמלות נוספות מצד הסוחרים.

Bora Bora Pearl Beach Resort - beach view

איך מתניידים בין האיים?

המעבר בין האיים של פולינזיה הצרפתית נעשה כמעט תמיד באמצעות טיסות פנים, שהן חוויה בפני עצמה בשל הנוף הנשקף מחלון המטוס. חברת התעופה המקומית, Air Tahiti, היא בעלת סטנדרטים של שירות ובטיחות מערביים. החברה משרתת עשרות איים ומציעה חבילות לטיסות פנימיות (Air Pass) המקלות ומוזילות משמעותית את הדילוג בין האיים השונים.

בעבר, ניתן היה לדלג בין מספר איים באמצעות מעבורת אך נכון להיום, דילוג מסוג זה אפשרי רק בין מוריאה (Moorea) לטהיטי במסגרת הפלגה בת כ-30 דק׳.

טיסת פנים אייר טהיטי - פולינזיה הצרפתית

אופציות לשייט באיי פולינזיה הצרפתית

ניתן גם לבקר בקבוצות האיים השונות גם במסגרת חבילות שייט רבות, כולל הפלגה חלומית לאיי מרקיז המרוחקים. השייט יוצא מהנמל של פפאטה – עיר הבירה של טהיטי – ומדלג בין האיים השונים בהתאם למסלול הנבחר. חשוב לציין שמסלולי השייט אמנם מאפשרים ביקור במספר רב של איים בפרק זמן מצומצם, אולם מטבעם אינם הם מאפשרים היכרות עמוקה עם כל אי ואי.

באילו איים בטהיטי כדאי לבקר ומה עושים?

את פולינזיה הצרפתית מרכיבים כ-118 איים ואטולים חלומיים אז כיצד בוחרים באילו איים כדאי לבקר בטיול שהוא בגדר מסע של פעם בחיים?

כמובן שהאי המפורסם בורה בורה ישר קופץ לראש, אך חשוב להדגיש: המבחר הוא באמת עצום ואף אי אינו זהה לשכניו. כל אי הוא עולם ומלואו, הן בשל בידודו היחסי והן בשל ייחודו הטופוגרפי. מומלץ מאוד שלא למהר ולהתגבר על הדחף הטבעי להספיק ולראות כמה שיותר. לכן, אני ממליץ על ״כלל אצבע״ לפיו על כל עשרת ימי טיול, ביקור בשלושה איים לכל היותר, ולדעת מראש – עוד בשלב תכנון הטיול – מה כל קבוצת איים מציעה, אילו סוגי פעילויות וחוויות צפויות על כל אי, ובהתאם לכך לתכנן את המסע. לאילו מכם שחפצים בטעימה קטנה, הנה עשרת האיים האהובים עליי בטהיטי.

בחלק מהאיים, הפוקוס של הטיול יהיה בטבע, דרך טרקים בכל הרמות בעקבות מפלי מים, נקודות תצפית מרהיבות, והיכרות מקרוב עם החי והצומח. באיים המוקפים בשונית אלמוגים, הלגונות העצומות הן האטרקציה המרכזית. באיים אלה, מומלץ לצלול או פשוט לשנקרל בנקודות מעניינות. סיורים מודרכים יביאו אתכם לנקודות מעניינות בלב הלגונות וסיורים אלה בד״כ מסתיימים ב״על האש פולינזי״ על איון מבודד בקצה השונית הנקרא – motu. ישנם גם איים מיוחדים שבהם התרבות האקזוטית חייה ובועטת. באיים אלה מקדשים עתיקים מחכים לכם ביערות הגשם העטורים בפסלי אבן מסתוריים, ותוכלו ליהנות גם ממופעי תרבות קצביים וצבעוניים, וחיי קהילה רגועים ושלווים שהם חוויה בפני עצמה.

לסיכום, בניגוד לסטראוטיפ שטופח במשך עשרות שנים ע״י משרד התיירות המקומי, טיול לאיי טהיטי – פולינזיה הצרפתית – לגמרי אינו חייב להסתכם בבטן-גב, אולם מומלץ לשלב מספר ימים למילוי המצברים אם כבר הגעתם לגן העדן של טהיטי.   

מקדש בהיבה אוא - פסלי טיקי - טהיטי - פולינזיה צרפתית

איפה לנים בפולינזיה הצרפתית?

הידעתם כי הלינה בבקתות מעל המים (overwater bungalows) הומצאה בפולינזיה הצרפתית של שנות ה-60? המאורע ההיסטורי התרחש באי מוריאה (Moorea) ומאז, הבקתה המפנקת הפכה לסימן ההיכר של היעד. מאורע זה, אומנם, מהווה מעין ״חרב פיפיות״ שכן הביקור באיים של טהיטי אינו רק נחלתם של זוגות בירח דבש או תיירים עתירי ממון. בפולינזיה הצרפתית קיים מגוון רחב של מקומות לינה במחיר שלעתים אינו שונה בהרבה מטיול במערב אירופה בשיא הקיץ. בנוסף, פולינזיה הצרפתית זולה יותר מאיי הוואי בהרבה מאוד פרמטרים. מקמפינג פשוט על שפת הלגונה ועד לריזורטים היוקרתיים של בורה בורה, הכל שאלה של רמת הפינוק הנחשקת. בנימה אישית, את החוויה האותנטית ביותר תמצאו ללא ספק בפנסיונים מקומיים שבבעלות משפחתית. שם, תזכו להכיר את הפולינזים החמים ולטעום מהמטבח המקומי המשובח ברמת פינוק הנעה מהבסיסית ליוקרתית.

ארוחת דגים בפנסיון - מאופיטי - טהיטי - פולינזיה הצרפתית

כמה עולה טיול בטהיטי – פולינזיה הצרפתית?

טיול לגן העדן של איי טהיטי אינו שווה ערך לטיול בתאילנד וחשוב לתאם ציפיות לפני שמתכוננים למסע. אחרי הכל, מדובר בנסיעה שהיא עבור ישראלים באמת מסע לקצה העולם. אבל אל חשש, במקרה של איי טהיטי – חוויה בלתי נשכחת מחכה לאלו שמעזים ותגלו שבאיים ניתן לטייל הן כתרמילאי והן כאחרון האוליגרכים. מלבד עלות הטיסה הבינ״ל (שיכולה להיות לא כ״כ יקרה אם מזמינים זמן רב מראש), העלויות העיקריות הן כמובן סעיפי הלינה, הסיורים באיים והטיסות הפנימיות. את סעיף הטיסות הפנימיות ניתן להוזיל ע״י רכישת air pass מחברת אייר טהיטי וגם את סעיף הלינה והסיורים ניתן להוזיל באמצעות לינה בפנסיונים משפחתיים ובהשכרת רכב באיים

מומלץ להתייעץ עם מומחה ליעד ולתכנן טיול שתפור בדיוק למידות שלכם.

לסיכום, טיול באיי טהיטי של פולינזיה הצרפתית אינו חייב להישאר בגדר חלום. המסע הוא הרבה מעבר לחופשת בטן גב והחוויה העוצמתית מפעילה את כל החושים. כשתחזרו מהטיול, תחושו שזה עתה חזרתם מביקור ביקום מקביל אל ״העולם האמיתי״. ולא, אין זה חובה להיות אוליגרך כדי לחוות את תחושת גן העדן של טהיטי בעודך בחיים.   

איי טהיטי בהתאמה אישית

email

Post a new comment

CommentLuv badge

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Google+